Years of Celebrating Mahatma Logo

Former Chief Justice

Former Chief Justices, Orissa High Court

  • Date of Birth 06-10-1951
  • Educational Qualification LL.B.
  • Date of Appointment 25-03-2010
Born on 6th October 1951 at Peddur, Chikkaballapor District in Karnataka State. After obtaining LL.B. degree from SJRLC, Bangalore from Bangalore University in the year 1975, he joined in the Bar of Karnataka High Court as an Advocate on 14.11.1975. He started practise from 1975 at Bangalore and handled Constitutional Matters, Writ Petitions in High Court and cases relating to Labour, Service, Civil, Co-operative Society, Land Reforms, Matrimonial and all other Civil matters. He worked as Standing Counsel for Mahanagar Palika from 1983 to 1993 and 1995. He also worked as Standing Counsel for Karnataka Public Service Commission in the year 1995 and was the Member of Karnataka State Bar Council. Elevated as Judge of Karnataka High Court on 11.6.1997, Chief Justice of Orissa High Court on 25.3.2010 and Elevated as Judge Supreme Court on 24.12.2012.