Years of Celebrating Mahatma Logo

Former Chief Justice

Former Chief Justices, Orissa High Court

  • Date of Birth 17-02-1935
  • Educational Qualification M.A. Economics and Political Science, LL.M.
  • Date of Appointment 31-01-1994
Born on 17.2.1935 in Jambusar town in the district of Bharucha, Gujarat State. Passed S.S.L.C. Examination in 1950. Graduate from the St. Xaviers College, Bombay in Economics and Political Science in 1954. Studied Law in Government Law College, Bombay and obtained LL.B. degree from the Bombay University in 1956. Passed the Bar Council Examination in 1957. Did M.A. in Economics and Political Science in the University School of Economics and Political Science, Bombay and obtained M.A. degree in 1957. Obtained LL.M. degree from the Government Law College, Bombay in 1959. He was enrolled as an Advocate of Bombay High Court on 11th February, 1958. Shifted practice to Ahmedabad on bifurcation of the State of Bombay into State of Maharashtra and State of Gujarat. He was a part-time Lecturer in Law for two years. Appointed as an Assistant Government Pleader in 1964. He served as Puisne Judge of Orissa High Court from 14.12.1993 - 30.1.1994, Chief Justice of Orissa High Court from 31.1.1994 - 27.9.1994. Elevated as Judge of Supreme Court of India on 6.3.1995.