Years of Celebrating Mahatma Logo

Former Chief Justice

Former Chief Justices, Orissa High Court

  • Date of Birth 21-10-1891
  • Educational Qualification Bachelor in Law
  • Date of Appointment 26-07-1948

Born on 21st October 1891. Was the undisputed leader of the Orissa Bar for more than fifteen years. He was graduated from Ravenshaw College and obtained Law degree from the Calcutta University. He became the first Advocate General of the new Orissa in 1937 and then elevated to the Bench of the Patna High Court in 1945. He was the President of the Orissa High Court Committee appointed by the Parlakhemidi Ministry in 1943.

He became the Chief Justice of Orissa High Court and stayed as such from 26.07.1948 to 30.10.1951.