Years of Celebrating Mahatma Logo

Former Chief Justice

Former Chief Justices, Orissa High Court

  • Date of Birth 02-07-1949
  • Educational Qualification LL.B., Ph.D.
  • Date of Appointment 16-07-2008
Born on 2.7.1949. Awarded LL.B. degree from Banaras Hindu University in First Division in 1974. This was followed by a Scholarship to Victoria University of Manchester (U.K.) where he was awarded Ph.D. in International Law in the year 1978. Practised in the Delhi High Court and the Supreme Court mainly in Civil and Criminal cases. Elevated to the Bench of the Allahabad High Court on 5.4.1995. Elevated as Chief Justice of Orissa High Court on 16.7.2008 and Judge of Supreme Court of India on 11.5.2009.